Montaż klimatyzacji krok po kroku. Jak zamontować klimatyzator?

Instalacja klimatyzacji to proces składający się z wielu etapów, a każdy z nich wymaga szczególnej uwagi. Źle zainstalowany system będzie nie tylko miał niską wydajność i zużywał więcej energii, ale także wymagał częstszych cykli konserwacji. Jak zamontować klimatyzator we właściwy sposób?

Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

Eksperci z  branży HVAC zalecają montaż jednostki wewnętrznej wzdłuż ściany nośnej, na wysokości minimum 2,3 m od podłogi (nie wyżej jednak niż 3 m). Jeśli sufit jest nisko osadzony, należy pozostawić odstęp co najmniej 50–100 mm między nim a klimatyzatorem, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń dla dobrego przepływu powietrza. Jednostkę najlepiej umieścić w pobliżu okien lub drzwi balkonowych, z dala od mebli.

Jaki otwór w ścianie do klimatyzacji?

Wewnętrzne i zewnętrzne jednostki klimatyzacji są połączone ze sobą za pomocą kanału przelotowego, co wiąże się z koniecznością wywiercenia otworu w ścianie. Jego średnica wynosi z reguły około 6 cm.

Czy mogę sam zainstalować klimatyzację?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Ważne jest, aby cała instalacja była przeprowadzana przez licencjonowanego technika, który posiada certyfikat montera klimatyzacji. Samodzielny montaż może skutkować unieważnieniem gwarancji, kosztownym serwisowaniem, a nawet ponowną instalacją.

Jak rozprowadzić klimatyzację po pokojach?

Jeśli chcesz rozprowadzić zimne powietrze po kilku pokojach, powinieneś zainwestować w system multisplit. Wykorzystuje on wiele jednostek wewnętrznych podłączonych do jednego wspólnego agregatu (montowanego na zewnątrz). Koszt takiej klimatyzacji jest oczywiście wyższy.

Czy klimatyzacja na korytarzu schładza pokoje?

Montaż klimatyzacji na korytarzu sprawi, że chłód nie będzie odczuwalny w sąsiednich pomieszczeniach. W rezultacie cała inwestycja może okazać się nieopłacalna i nieefektywna. Jeśli zależy Ci na najlepszej możliwej lokalizacji systemu HVAC, skontaktuj się z Solut Construction. Doradzimy w wyborze odpowiedniego urządzenia, a także przeprowadzimy profesjonalny montaż krok po kroku!