Montaż wentylacji w budynkach

Układ wentylacji zapewnia wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dobrze zaprojektowany i prawidłowo wykonany zapewnia skuteczne odprowadzanie zanieczyszczeń i zużytego powietrza. Wentylacja to podstawowy system oczyszczania powietrza z zawieszonych w nim zanieczyszczeń na oraz układ dostawy świeżego i czystego powietrza do wnętrz. Regularny obieg powietrza to podstawa komfortu. Brak wentylacji sprzyja zawilgoceniu oraz rozwojowi szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów. Wentylacja grawitacyjna to obowiązkowy element wyposażenia każdego budynku. Co więcej, obowiązujące przepisy przewidują regularne przeglądy grawitacyjnych kanałów wentylacyjnych. Nie dziwi więc fakt, że fachowy montaż instalacji to jeden z ważniejszych elementów z punktu widzenia wieloletniej bezproblemowej eksploatacji.

Montaż wentylacji

Jak zamontować system wentylacji?

Montaż wentylacji realizuje się na podstawie odpowiednio przygotowanego projektu. W każdym przypadku technologia jest dobrana do rodzaju budynku i stopnia zaawansowania układu wentylacji. Zdecydowanie najwygodniej jest montować wentylację na etapie budowy obiektu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby kanały wentylacyjne dobudować w trakcie modernizacji czy rozbudowy obiektu. Nasza firma często realizuje montaże wentylacji w modernizowanych obiektach na terenie Białegostoku. Dodatkowe kanały wentylacyjne montuje się w obiektach, których przeznaczenie ulega zmianie lub podczas ich przebudowy.

Montaż wentylacji wymaga prawidłowego poprowadzenia kanałów wentylacyjnych. Kanały prowadzi się przez przegrody stałe budynku. To jeden z ważniejszych elementów, jakie mają wpływ na proces montażu. Prawidłowo wykonane otwory montażowe pozwalają na swobodne osadzenia kanału i jego izolacji bez ryzyka uszkodzenia któregokolwiek z elementów. To ważne z punktu widzenia eksploatacji wentylacji w długim okresie i jej skuteczności w ogóle. Dla uproszczenia proces montażu można opisać w kilku prostych krokach.

  1. Przygotowanie przelotów (otworów) przez przegrody stałe budynku (ściany i stropy). Otwory muszą być odpowiednio usytuowane i mieć odpowiednią wielkość. Równie ważna jest też jakość samego przepustu (przelotu) - dobrze wykonany umożliwia montaż kanału wentylacyjnego bez konieczności wykonywania dodatkowych prac adaptacyjnych. Otwory można wykonać metodą wiercenia lub cięcia w betonie. To najlepsze rozwiązanie, które gwarantuje optymalny poziom precyzji i jakości bez konieczności realizacji prac dodatkowych.
  2. Prowadzenie kanałów wentylacyjnych - kanały wentylacyjne prowadzi się wzdłuż ścian. Do mocowania kanałów wentylacyjnych wykorzystuje się specjalne kotwy z obejmami. Kotwy mocuje się do ścian kołkami osadzonymi w uprzednio przygotowanych otworach montażowych. Ważne, aby obejma była wyposażona w gumowy amortyzator, który zapewnia odpowiedni uchwyt kanału i izolacji. Duże znaczenie ma też odpowiednie rozstawienie kotew. Trzeba zadbać o to, aby kanał wentylacyjny miał odpowiednią ilość punktów podparcia. W ten sposób eliminuje się ryzyko uszkodzenia kanału, który nie odpowiednio podparty (zakotwiczony) mógłby zerwać połączenie i odpaść.
  3. Montaż trójników i kolanek - Podczas prowadzenia kanału wentylacyjnego trzeba zwrócić uwagę na mechanikę układu wentylacji. Aby zagwarantować odpowiedni przepływ powietrza oraz ograniczyć emisję hałasu konieczne jest dobranie odpowiedniej długości odcinków prostych pomiędzy trójnikami i kolankami. Powinno być to uwzględnione w projekcie wykonawczym wentylacji.
  4. Łączenie przewodów wentylacyjnych - odcinki kanałów wentylacyjnych muszą być szczelnie połączone. W tym celu wykorzystuje się specjalne łączniki w formie kolanek i trójników. W trakcie trzeba pamiętać o prawidłowej izolacji każdego z elementów. Dobra izolacja kanałów wentylacyjnych pozwala jeszcze lepiej wykorzystać ogrzane powietrze.
  5. Podłączenie centrali systemy wentylacyjnego o ile jest przewidziana w projekcie - dobre centrale systemów wentylacyjnych mogą być wyposażone w wydajne urządzenia do odzysku energii z ogrzanego powietrza. To coraz popularniejsze rozwiązanie, ale trzeba mieć na uwadze, że wymaga bardzo dobrze przygotowanego układu kanałów wentylacyjnych.
  6. Montaż kominów i kratek ozdobnych oraz akcesoriów maskujących otwory wentylacyjne.

Montaż wentylacji może wydawać się zadaniem nieskomplikowanym. Jednak sprawna realizacja takiego zadania wymaga doświadczenia w prowadzeniu prac budowlanych i wiedzy na temat budowy funkcjonowania systemów wentylacyjnych. Montaż wentylacji poprzedza się szeregiem prac przygotowawczych, podczas których wykorzystuje się sprzęt specjalistyczny.

Masz pytanie lub wątpliwość?

zadzwoń lub napisz

Zamów montaż wentylacji w Białymstoku

Nasza firma oferuje montaż wentylacji w Białymstoku i okolicach. Realizujemy projekty w nowych inwestycjach. Montujemy też nowe systemy wentylacyjne w budynkach modernizowanych. Współpracujemy z inwestorami indywidualnymi, właścicielami domów i obiektów różnego przeznaczenia, deweloperami i generalnymi wykonawcami. Gwarantujemy fachową realizację w zgodzie z wytycznymi i dobrymi praktykami, które rekomendują profesjonaliści z branży. Zachęcamy do kontaktu i konsultacji na temat układu wentylacji dopasowanego do państwa oczekiwań i projektu.

Zapraszamy do współpracy.